Adopcja psa lub kota ze schroniska
Adopcja psa zmienia kawałek świata na lepsze. Dla tego wybranego zwierzęcia odmieniasz zły los. Nawet najlepsze schronisko nie jest w stanie zaspokoić jednej z najważniejszych psich potrzeb – bliskiego kontaktu z człowiekiem.
Zanim podejmiesz decyzję o adopcji, przemyśl ją dobrze. Nie ma bowiem nic gorszego dla psa niż powrót do schroniskowego kojca po choćby krótkim pobycie w domu.
Jeśli zamierzasz przygarnąć młode zwierzę weź pod uwagę, że przed nim kilkanaście lat życia. Czy potrafisz sobie wyobrazić siebie Z NIM za 10-15 lat? Gdy decydujesz się na starsze pomyśl, jak zapewnisz mu opiekę gdy zachoruje, zwłaszcza przewlekle.
Zanim w domu pojawi się adoptowane zwierzę przygotuj się do opieki nad nim. Przemyśl kwestię tego kto i na jak długo będzie wychodził z psem na spacery. Rozejrzyj się po okolicy i znajdź miejsca, gdzie można bezpiecznie spacerować i bawić się z pupilem. Sprawdź lokalne przepisy dotyczące psów – czy jest obowiązek płacenia podatku za ich posiadanie, czy na spacery muszą wychodzić na smyczy, a może w kagańcu, jak zorganizowana jest kwestia sprzątania po psie. Zorientuj się, gdzie jest najbliższy gabinet weterynaryjny. Poszukaj szkoły dla psów – najlepiej takiej, która stosuje pozytywne metody szkolenia i ma doświadczenie w pracy z psami „po przejściach”. Najlepiej, byłoby gdyby doświadczony trener pomógł Ci wybrać psa w schronisku. On pomoże określić Twoje oczekiwania i możliwości związane z czworonogiem oraz oceni predyspozycje i charakter wybranego zwierzaka. Znajdź hotel dla psów lub opiekuna, który zajmie się Twoim psem, gdy wyjedziesz np. na wakacje.
Zanim adoptujesz konkretne zwierzę, spróbuj je poznać. Zapytaj pracowników i wolontariuszy w schronisku o jego charakter. Jeśli jest taka możliwość zabierz psa najpierw na kilka spacerów. Obojgu Wam będzie łatwiej rozpocząć wspólne życie, gdy trochę się poznacie.
Przygotuj sprzęt dla psa:
obrożę i smycz – najlepiej skórzane lub parciane, obroża powinna być zapinana na klamerkę, smycz -mieć co najmniej 2m długości
linkę treningową o długości 10-15m – zanim będziesz mógł puścić psa luzem, wykorzystasz ją do zaspokojenia potrzeby aktywności fizycznej Twojego przyjaciela
posłanie – na tyle duże, by pies mógł położyć się wygodnie na boku, umieść je w zacisznym miejscu, tak by pies mógł na nim spokojnie wypoczywać
dwie miski – jedną, która będzie stale dostępna z czystą wodą i drugą, którą będziesz używał podczas posiłków
adresatkę – wisiorek, który przyczepisz do psiej obroży, z najważniejszymi danymi psa: jego imieniem i telefonem kontaktowym do Ciebie.
Przygotuj dla psa odpowiednie pożywienie. Przez pierwsze kilka dni najlepiej podawaj mu lekkostrawne posiłki np. gotowany ryż z mięsem i warzywami. Wskazane jest karmienie psa przez domowników z ręki – dzięki temu na nowo nauczy się, że ludzie są dobrzy, a ręka skojarzy mu się szczególnie pozytywnie.
Co po adopcji psa lub kota ?
Pamiętaj, że po adopcji pies potrzebuje kilka dni na adaptację. W tym czasie może być nieco zestresowany i przejawiać nietypowe dla siebie zachowania. Postaraj się nie zadręczać go głaskaniem, wołaniem i atrakcjami. Z kąpielą, jeśli to możliwe, odczekaj 2-3 dni. Pozwól psu spokojnie obwąchać nowe kąty i poznać domowników. Zanim zostanie sam w domu na dłużej dobrze byłoby, by przez 4 -5 dni miał zapewnioną stałą opiekę. W tym czasie powinniście poćwiczyć stopniowo zostawanie w samotności – najpierw na krótko na kilka minut, potem nawet na godzinę.
Jeśli adoptowany pies zachowuje się niepokojąco, skontaktuj się z trenerem lub behawiorystą. Nie czekaj, aż drobne niedogodności wspólnego życia urosną do rangi problemu. Większość adoptowanych psów odnajduje się w nowych domach, dając wiele radości i satysfakcji swoim właścicielom. Warto dać szansę każdemu z nich.